Единият от карталите е маркиран от Зелени Балкани и ФДФФ , преди да бъде освободен от адаптационната волиера на 29.04.2022 в района на Котел, в Източна Стара планина. Друга, маркирана с предавател птица, произхожда от колонията на вида в Дадя, северна Гърция и също е чест гост в Сакар. Лешоядите са намерили подходящи и безопасни условия в района на пашуване на месодайни говеда от няколко ферми. За момента птиците са добре приети от местните стопани, а освен няколкото картала, в района често присъстват и белоглави лешояди, скални орли и други хищни птици.
За да подпомогнат процеса за трайното привличане и постоянното заемане на територията от страна на величествените птици, съвместен екип на Фондация ,,Карталско гнездо“ и проект „Светло бъдеще за черния лешояд“, LIFE14 NAT/BG/649 инсталираха 3 изкуствени гнезда в Сакар. Майстор на гнездата е Мирослав Енев, който печели за тази дейност все повече свои колеги от Асоциацията на арбористите в България.
Това са първите гнезда в района от този тип конкретно предназначени за черните лешояди. Предстои инсталирането на още гнезда в избрани от самите птиците – любими за тях места. Гнездата са изработени по специална методика разработена от съвместния екип на природозащитниците, която е доказала своята ефективност през последните години. Вече поне 3 изкуствени гнезда изработени по тази методика се използват от гнездящи двойки черни лешояди в района на Стара планина.
Експертите припомнят, че Сакар планина е една от най – важните територии за опазването на хищните птици в България. Не случайно именно тук, от страна на Зелени Балкани е възстановено гнезденето на белошипата ветрушка - един от най редките видове соколи в страната, като екипът на проект "Живот за белошипата ветрушка" LIFE19 NAT/BG/001017 по Програма LIFE на ЕС също партнира в теренните дейности за поставянето на карталските гнезда.
За повече информация:
Ивелин Иванов – ръководител на проект "Светло бъдеще за черния лешояд"
моб.телефон: +359887589995
email: iivanov@greenbalkans.org
Градимир Градев – ръководител на проект "Живот за белошипата ветрушка"
моб.телефон: +359885609289
email: ggradev@greenbalkans.org

